סדנאות

מדיטציה אינה רק טכניקה פסיכולוגית להרגעת הנפש, וגם איננה המצאה בלעדית של דתות המזרח הרחוק. למעשה, שיטות מדיטציה מגוונות מוזכרות במקורות היהדות, חלקן הגדול אינן מוכרות מכיוון שהיו גנוזות בכתבי יד במשך מאות שנים ורק לאחרונה פותחו והובהרו. היום ניתן למצוא מגוון רחב של שיטות במדיטציה יהודית בספרים רבים ובאתרים שונים באינטרנט. כאן נספר על אתר חדשני אחד של ארגון בשם “מאורות” המקדם שיטה מיוחדת במדיטציה יהודית.

 
מרכז “מאורות” נוסד במטרה לאפשר לחילונים, דתיים, נשים וגברים לבוא יחד לחקור ולתרגל את מגוון השיטות במדיטציה היהודית מתוך עיון ישיר במקורות ועל רקע המחקר בפסיכולוגיה של המדיטציה. לפי האתר, מדיטציה היא מיומנות וניתן לרוכש אותה על-ידי הדרכה אישית ותרגול מעשי מכוון. שיטת “מאורות” מבוססת על ממצאים בנוירו-פסיכולוגיה של המדיטציה. מטרתה כמו בנוירופידבק, לאפשר למתרגל להבין טוב יותר את המתרחש במוחו בשעת המדיטציה וכך לווסת את תגובותיו ולכוון את מחשבותיו. הסדנה מבוססת על יסודות אוניברסאליים של מדיטציה כגון הרפיית גוף ונפש, נשימות, השקטת המחשבה הלוגית-מילולית, השימוש המכוון בחלקים שונים של המוח, הבחנה בין צורות חשיבה המאפיינות לכאורה אונה ימנית לעומת אונה שמאלית, וצלילה ל”מקור המחשבות”. על זה מוסיפים פן ייחודי הנלמד ממקורות היהדות על מנת לספק כלים מעשיים לשיפור הבריאות, הגברת השלווה והשמחה, תיקון, שלום פנימי וקבלת השראה אלוהית.
 

הסדנה מורכבת משבעה מפגשים שבכל מפגש מקדישים 60-90 דקות לעיון בשיטת מדיטציה אחת המופיעה בהגות היהודית כגון בכתבי הרמב”ם, מקובלי ספרד וצפת, החסידות והראי”ה קוק.  אחר כך מתרגלים 25-30 דקות טכניקה מעשית המבוססת על מקורות אלה. כל שיעור מוקדש לזווית אחרת של המדיטציה היהודית – שמחה, הקרנת אהבה, אכילה מודעת, יצירת הרמוניה פנימית וחברתית, ופיתוח החושים הטבעיים ו”העל טבעיים”. המטרה היא לאפשר לכל אחד לבחור את שיטת המדיטציה המעשית המתאימה לו.
 

חזונו המוצהר של מרכז “מאורות” היא להאיר בריבוי אורות של אהבה, שמחה ושלווה. סדנת המבוא כוללת עיון תיאורטי והתנסות מעשית במטרה להעניק ידע מעמיק המשלב בין מזרח למערב, ובין מקורות היהדות למחקר המודרני. הדגש הוא על מציאת כלים מעשיים באופן אישי לכל משתתף כדי שיוכל לתרגל את המדיטציה היומית באופן שיתאים לו או לה על הצד הטוב ביותר. להלן רשימת יחידות הלימוד הממחישה את הקשת הרחבה של נושאים במדיטציה יהודית. לכל יחידה יש חוברת מקורות.